Hemoroidy – przyczyny i leczenie

Hemoroidy – przyczyny, objawy i leczenie

Ból, krwawienie czy dokuczliwe pieczenie w okolicy odbytu – to mogą być objawy hemoroidów. Ostatnio hemoroidy zaliczane są do kategorii chorób cywilizacyjnych. Dotykają już nie tylko osoby w starszym wieku. Cierpią na nie coraz częściej także ludzie młodzi. Choroba hemoroidalna powszechnie uważana jest za wstydliwy problem, gdyż powstaje w intymnej części ciała.

Czym są hemoroidy

Hemoroidy ma każdy. Mimo, że wiele osób boryka się z tą bolesną i nieprzyjemną chorobą, bardzo często nie wiedzą one, czym są hemoroidy i jak powstaje schorzenie z nimi związane.
Hemoroidy są to naczyniowe sploty wypełnione krwią, umieszczone ok. 3-4 cm powyżej odbytu, w kanale odbytu. Hemoroidy, kurcząc się i rozkurczając pomagają w wypróżnianiu się i odpowiadają za szczelność odbytu. Termin ten pochodzi z greki i oznacza „krwawienie”. Co ciekawe, hemoroidy są naturalną strukturą w naszym ciele. Popularnie nazywamy tak żylaki odbytu, które powstają, gdy błona śluzowa pokrywająca hemoroidy zaczyna ulegać rozciągnięciu i dochodzi do zalegania krwi w połączeniach tętniczo-żylnych, a hemoroidy zaczynają krwawić, powiększać się i w dalszym etapie wypadać na zewnątrz odbytu.

Czynnik zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów

Przyczyny powstawania hemoroidów są bardzo różne i nie do końca poznane. Mogą to być zarówno uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowa dieta, zaparcia, jak i siedzący tryb życia, w wyniku którego następuje zastój krwi w narządach miednicy małej. Dzieje się tak np. podczas ciąży i przy długotrwałej pracy w pozycji siedzącej (pracownicy biurowi, kierowcy zawodowi) lub stojącej, zaparcia, czy nawet zwyczaj długiego „przesiadywania” w toalecie, często z przysłowiową gazetą. Ocenia się, iż choroba hemoroidalna dotyczy w mniejszym lub większym stopniu od 10% do 50% ogólnej populacji.

Jest kilka czynników które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów:

 • wiek – zwiększony procent zachorowalności obserwuje się wśród osób po 50 roku życia,
 • siedzący tryb życia lub praca wymagająca długotrwałego stania,
  schorzenia wątroby,
 • nadciśnienie,
 • częste zaparcia,
 • dieta uboga w błonnik,
 • otyłość,
 • ciąża i przebyty niedawno poród (40% młodych mam cierpi na hemoroidy).

Przebieg choroby hemoroidalnej

Istnieją 4 stopnie zaawansowania choroby – im wcześniej zaczniemy terapię, tym większa szansa wyleczenia
I. stopień – przenikanie do światła. Powstają małe żylaki, które nie powodują większych problemów. Pojawia się krwawienie.
II. stopień – wypadanie bez powrotu do ściany kanału. Tworzą się większe guzki, które powodują ból i krwawienie. Wypadają podczas oddawania stolca i samoistnie powracają do środka.
III. stopień – wypadanie hemoroidów, z możliwością ponownego umieszczenia ich w kanale analnym.
IV. stopień – wypadnięcie tkanki bez możliwości umieszczenia jej z powrotem.

Objawy związane z hemoroidami

Typowe objawy choroby hemoroidalnej to: świąd i pieczenie w okolicy odbytu, niewielkie krwawienie towarzyszące wypróżnianiu się (krew jasnoczerwona), wysięk, śluz w odbycie a także uczucie niekompletnego wypróżniania. Bardzo często dochodzi do występowania kilku objawów jednocześnie. Co ważne, zaobserwowane krwawienie czy odczuwane pieczenie nie musi od razu oznaczać choroby hemoroidalnej. Może je wywołać inna częsta przypadłość – stan zapalny; jest łatwiejszy w leczeniu (krioterapia), a powodowany głównie czynnikami związanymi z trybem życia (duża ilość kawy, słodyczy czy pikantnych potraw w diecie).

Leczenie hemoroidów

Najczęściej stosowany i znany sposób leczenia hemoroidów to metoda farmakologiczna. Często jest niewskazana ze względu np. na interakcje z przyjmowanymi lekami bądź alergie. Leki przeciw hemoroidom są też z reguły niedozwolone w ciąży oraz podczas okresu karmienia piersią. Maści na hemoroidy zawierają m.in. środki przeciwbólowe, które już w tej chwili są stosowane niemal codziennie (nadużywane) przez znaczny procent populacji. Przyjmowanie leków to każdorazowo również interwencja w naturalną homeostazę chemiczną organizmu – leki nigdy nie są obojętne dla zdrowia.

W przypadku choroby w bardziej zaawansowanym stadium podejmuje się interwencję chirurgiczną (np. gumkowanie). Procedury chirurgiczne jako metoda inwazyjna oraz kosztowna i bolesna są trudne w stosowaniu w przypadku wielu pacjentów.

Trzecim sposobem jest naturalna metoda krioterapii (odkryta i opisana przez polskiego wynalazcę). Leczenie zimnem w postaci wkładki Anurex jest skutecznym sposobem dostępnym dla wszystkich pacjentów: także alergików, osób starszych czy kobiet ciężarnych. Metoda krioterapii ma również zastosowanie w przypadku pacjentów, u których nie udało się uniknąć interwencji chirurgicznej. W ich przypadku krioterapia przyśpiesza gojenie się i rekonwalescencję oraz zapobiega nawrotom choroby.

Anurex stosuje się w warunkach domowych. Służy on również do leczenia stanów zapalnych odbytu. Skłonność do hemoroidów – a raczej do ich przeciążenia i choroby – oznacza konieczność zmiany stylu życia. Inaczej hemoroidy będą okresowo nawracać. Czasem drobne zmiany robią ogromną różnicę! Spróbuj:

 • wyeliminować papierosy,
 • ograniczyć spożycie alkoholu,
 • raz na godzinę wstawać od biurka i przez 5 minut pochodzić po pomieszczeniu lub – lepiej! – wyjść na zewnątrz,
 • jeść więcej zielonych warzyw: codziennie porcja surówki, choćby nie wiem co; albo: codziennie 3 listki sałaty,
 • mniej dźwigać,
 • więcej się relaksować,
 • rozciągać się rano przed wystawieniem nogi z łóżka,
 • leczniczo popijać nalewkę z jarzębiny.